Co decyduje o rosnącej popularności palenisk ogrodowych?

Paleniska ogrodowe od kilku lat są coraz częściej przedstawiane jako rozsądna alternatywa dla ognisk rozpalanych w ogrodzie, a nawet dla klasycznego grilla, szczególnie takiego na brykiet. Ich sukces nie jest zasługą dobrego marketingu, tylko obiektywnych cech funkcjonalnych. Jakich konkretnie?

Paleniska ogrodowe zapewniające większą mobilność: Jak wybrać najlepsze?

Paleniska ogrodowe w zdecydowanej większości są konstrukcjami stosunkowo lekkimi (ważą od kilku do kilkunastu kilogramów), co umożliwia ich dowolne ustawienie w ogrodzie, ale także na tarasie czy na werandzie. To pozwala z dużą łatwością dostosować się do pogody – nie trzeba już odwoływać spotkania ze względu na deszcz, wystarczy po prostu przenieść palenisko na zadaszony taras.

Ekologiczne i odporne paleniska ogrodowe

Paleniska ogrodowe są wykonywane z trwałej blachy zabezpieczonej przed korozją. To niezwykle istotne, ponieważ palenisku nie zaszkodzi deszcz, jeśli nie zostanie ono w porę schowane. W przypadku zwykłego grilla byłby to już poważny problem. Tymczasem paleniska radzą sobie pod tym względem świetnie. Na ich stan nie wpływa negatywnie wilgoć, wysoka temperatura, czy kontakt z potencjalnie korodującymi czynnikami. Jeszcze ważniejszy jest aspekt ekologiczny. Paleniska służą do spalania drewna, czyli materiału, który jest nie tylko odnawialny, ale również niskoemisyjny i bezpieczny dla środowiska. 

Łatwość w utrzymaniu porządku

Palenisko, które można ustawić w ogrodzie, będzie najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Jak wygląda trawnik po rozpaleniu ognia na ziemi, wiedzą wszyscy – i nie jest to coś, co będzie można później łatwo ukryć. Zabudowane paleniska przygotowane w wybrukowanym zagłębieniu będą pod tym względem znacznie lepsze, ale to paleniska ogrodowe będą nadal najłatwiejsze do uprzątnięcia. Wybór jest zresztą na tyle duży, że sama łatwość utrzymania w czystości może być dobrym kryterium doboru.

Przeczytaj także:  Jak chronić ogród przed plagą ślimaków?

Paleniska ogrodowe łatwe w utrzymaniu porządku: jakie modele wybrać?

Czy paleniska ogrodowe mają taką samą funkcjonalność, jak klasyczny grill? Przy odrobinie wprawy można na nich przygotować prawie wszystko, co normalnie grilluje się nad brykietem. Mają one jednak istotną przewagę w zestawieniu z grillami. O ile grill może być całkiem estetyczny, to nikt nie potraktuje go jako element dekoracyjny. W przypadku paleniska jest to jedno z głównych kryteriów przyjętych przez ich projektantów. W ofercie znajdują się zarówno niskie, stosunkowo proste paleniska, jak i bardziej złożone konstrukcje o fantazyjnych kształtach. W każdym przypadku można potraktować takie palenisko zarówno jako grill, jak i zwykłe ognisko będące ciekawym urozmaiceniem przestrzeni ogrodu lub tarasu.

Paleniska ogrodowe: Połączenie funkcjonalności z estetyką

Decydując się na palenisko ogrodowe, spotkamy się z produktami z różnych półek cenowych. Proste i estetyczne modele palenisk do ogrodu możemy kupić już za 200-400 złotych. To kwoty porównywalne do cen klasycznych grilli, a jak wspomnieliśmy, zyskuje się nie tylko funkcjonalność, ale i element dekoracji ogrodu. Pod pewnymi względami paleniskom bliżej jest do produktów z kategorii małej architektury, a na tym tle cenowo będą wypadały nader korzystnie.

To oczywiście nie wszystkie zalety, ale już te wymienione wystarczą, żeby pokazać potencjał nowoczesnych palenisk ogrodowych. Żeby poznać je lepiej, trzeba już sięgnąć do opisów poszczególnych modeli. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą renomowanych sklepów, np. https://extrakominki.pl/paleniska-ogrodowe-na-drewno.

Co decyduje o rosnącej popularności palenisk ogrodowych?
Przewiń na górę